Wykorzystaj budżet obywatelski i zdobądź fundusze na plac zabaw

Chcesz, by Twoje dziecko miało wymarzone miejsce do spędzania wolnego czasu? Jeśli tak, sięgnij po budżet obywatelski i stwórz przyjazną i bezpieczną przestrzeń. Dowiedz się, jak pozyskać fundusze.

Chcesz, by na twoim osiedlu powstał bezpieczny plac zabaw? Skontaktuj się 

Jak działa budżet obywatelski?

Budżet obywatelski, zwany inaczej partycypacyjnym, to nic innego jak dodatkowe środki z gminy, które można przeznaczyć na potrzebne w danym mieście inwestycje. Co ważne, w porównaniu z innymi przedsięwzięciami, to mieszkańcy decydują na co chcą wykorzystać środki. Mają realny wpływ na to, co dzieje się w ich okolicy. W ramach budżetu obywatelskiego co roku powstają nowoczesne i potrzebne mieszkańcom inwestycje, jak: place zabaw, siłownie plenerowe, parkingi, drogi dojazdowe i wiele innych. O środki mogą starać się mieszkańcy danego miasta bądź gminy, którzy są w niej zameldowani, a także mają ukończone 18 lat. Żeby zdobyć środki z budżetu gminy, potrzeba złożyć wniosek w magistracie wraz z potrzebnymi załącznikami. Jeśli dokumenty przejdą weryfikację formalną, mieszkańcy będą mogli wybrać inwestycję do realizacji. Wygrywa projekt, który zyska jak największą liczbę głosów. Jest o co walczyć. Ze środków gminy co roku powstają nowoczesne obiekty przydatne mieszkańcom. W końcu kto, jak nie oni wiedzą najlepiej, na co można przeznaczyć środki. Budżet obywatelski to bardzo przydatna inicjatywa, z której bez wątpienia warto jest skorzystać.

Formalności to nie problem…

Choć może wydawać się, że załatwienie wszystkich formalności może być kłopotliwe, to w praktyce nie jest to takie skomplikowane. Można bowiem poprosić o pomoc firmę wykonawczą. Przykładowo, jeśli chcemy złożyć wniosek na budowę placu zabaw, możemy udać się do producenta placów zabaw, który wykona dla nas kosztorys zgodny z założeniami i kwotą do wykorzystania w ramach budżetu obywatelskiego. W ten sposób będzie można już tylko dostarczyć potrzebne dokumenty do magistratu i czekać na wyniki głosowania. Nie trzeba będzie również martwić się o to, że wniosek będzie odrzucony ze względów formalnych. Firma, która ma doświadczenie w tego typu realizacjach będzie wiedziała, jak przygotować potrzebne załączniki, a także stworzy kosztorys zgodny wytycznymi w ramach budżetu obywatelskiego. W ten sposób będzie można bardzo wiele osiągnąć w szybkim tempie. Ma to bardzo dużo zalet. Wnioskodawca szybko domknie formalności, a jeśli projekt wygra w głosowaniu mieszkańców, będzie poddany realizacji.